2020 yılı patara yılı olarak ilan edildi.

                                          2020 yılı patara yılı olarak ilan edildi.

Antalya da gezilecek yerler arasında olan Patara'yı daha önce ziyaret etmiş miydiniz ? Daha önce oraya gitmediyseniz eğer şimdi gitmenin tam zamanı...! 

Artık burayı gezmek için bir sürü bahaneniz var :)

2020 yılı Patara yılı ilan edildi ve dünyanın en büyük 3. plajı Patara'da. İster yaz ister bahar aynda ama mutlaka burayı gezip görün keşfedin. Kesinlikle pişman olmazsanız. 

Tarihi eser yönünden de zengin olan Patara nerededir ? 

PATARA NEREDE ?

Patara, Antalya'nın kaş ilçesinde yer alan Likya ve Rum İmparatorluğuna ait bir çok tarihi içerisinde barındıran tatil yöresidir.Dünyaca ünlü en uzun plaja sahip Patara Kaş ve Fethiye gibi tatil merkezlerine yakın konumdadır. Patara Antik Kenti ve Plajı, ismini eski Rum uygarlığına ait antik şehirden alıyor.  Patara plajı ve kum tepeleri ise burada turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.Bu sayede Patara'yı ziyaret eden misafirler için içerisinde bir çok aktivite bulunmaktadır.At turu Safari Atv motor turları Bisiklet turları ve daha birçok aktivite bulunmaktadır Patara Antik Kentinde gezilecek tarihi kalıntılar antik mezarların yanı sıra kum tepeleri sayesinde bir çok sinema filminede ev sahipliği yapmıstır.Türk sinemasına ait bir çok filmde çöl sahneleri burada çekilmiştir.

patara antik kenti ile ilgili görsel sonucu

     

 PATARA PLAJI

Nesli tükenmekte olan caretta caretta'ların yumurta bıraktıkları nadir yerlerden biri bu kumlar. Patara plajı herkesin yazları akın ettiği bir yerdir. Carettaların yumurta bıraktığı nadir yerlerden olma sebebi ile doğal hayatı koruma vakfı tarafından koruma altında. Hacettepe Üniversitesi'nden bir grup ekip kaplumbağaların üreme koşullarını kolaylaştırarak bu canlıların neslini devam ettirmeye çalışmaktadır. Çok uzun bir plaj olduğunu söylenen Patara plajı 12 kilometre uzunluğunda. Ülkemizin de sayılı uzun plajlarından biri.  

Patara plajına giriş ücreti 7,5 olarak biliniyor. Şezlong ve şemsiye kullanmak isterseniz bunun için 10 TL ödemek gerekecektir. Plaj koruma altında bulunduğundan belirli saatlerde kapalı. Sabah 08.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında giriş var sadece. Elde edilen istatiklere göre 2019 yılında antik şehri tam 193.214 kişi gezmiştir.PATARA KUM TEPESİ

Patara plajı'nda, manzaranın tadını çıkarabilmeniz için doğa elinden gelen her şeyi yapıyor. Bu uzun kumsalda, tamamen doğal şekilde oluşan kum tepeleri manzarayı izleyebilmeniz ve benzersiz fotoğraflar çekebilmeniz için sizi bekliyor. Kumsalın orta kısımlarında yoğunlaşmış olan kum tepeleri, Patara Plajı'na benzersiz bir tat katıyor. Özellikle gün batımında, kum tepelerinin üzeinde başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz mükemmel bir manzaraya tanık olacaksınız.

patara kum tepesi ile ilgili görsel sonucu


PATARA ANTİK KENTİ 

Patara plajı çevresinde gezilecek çok güzel yerleri var. Buralar tamamen doğal ve size huzur verecek yerler. Huzurun yanı sıra tarihe de tanıklık edeceğiniz güzel bir yer Patara Antik Kenti sizi burada bekleyen diğer bir gezi noktası. Özellikle Likya uygarlığının en önemli eserlerini görebileceğiniz bir yer olan antik kentte tarihi hazinesi mevcut diyebiliriz. 


PATARA YOL TARİFİ 

Aracınız ile Patara Plajı'na gitmek istiyorsanız, D400 karayolu üzerinde devam ederken, Adaköy mevkinde, Patara'ya doğru giden yola sapmanız gerekiyor. Sahile doğru inen Adnan Menderes Caddesini takip ederek Patara Plajı'na ulaşabilirsiniz. Araçla seyahat etmeyenler için Fethiye - Kalkan arasında pek çok dolmuş bulunuyor. Yaklaşık her 15 dakikada bir kalkan bu dolmuşlardan birine binerek, patara mevkiinde inebilir, yol ayrımından taksiyle veye yine bir dolmuş aracılığıyla Patara plajı'na ulaşabilirsiniz.


                                                                            Şimdiden iyi tatiller :) 

                                                                                Adalya Holiday ....