Adalya Holiday Kapadokya' da Balayı

Kapadokya bölgesi 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağı 'nın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. İnsan yerleşimi paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Roma İmparatorluğu'nun baskısından kaçan Hristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir. Bu günkü Kapadokya Bölgesi Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı alandır. Daha dar bir alan olan kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibarettir. 

KAPADOKYA' DA TURİZM 

Kapadokya'da gezilecek yerler 

GÖREME

Etrafı vadilerle ve çok sayıda peribacası ile çevrelenmiş Göreme gezilecek yerler açısından Kapadokya’nın kalbi desek yeridir.Eğer kendi aracınız veya özel rehberiniz yok ise Göreme ve çevresini iyi bir şekilde gezebilmeniz için Kapadokya ATV Tur’unu gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Bu tur içerisinde Kapadokya’nın önemli noktalarından biri olan Göreme Açıkhava müzesi, Kapadokya peri bacaları, Çavuşin Köyü , Aşk vadisi gibi noktaları ziyaret edebileceksiniz.

Gelin şimdi birlikte Göreme’yi tanıyalım.

Ürgüp'ün 5 km batısında, Nevşehir'in 12 km doğusunda kalan ve merkez ilçesine bağlı olan Göreme, geçmişi asırlar devirse de hala merak uyandıran gizemli antik yerlerdendir. Göreme'de gezilecek yerler arasında önerdiğimiz ve sanki okul dersliklerini anımsatacak şekilde inşa edilmiş kiliselerin olduğu Göreme  Açık Hava Müzesi. Kapadokya’yı gezmeye gelen herkesin görmesi gereken Açık Hava Müzesi, Göreme’ye sadece 2 km uzaklıkta bulunuyor. Göreme gezilecek yerleri arasında başı çeken ve gezerken karşılaşılan sanatla baş döndüren müze, Unesco tarafından tescillenmeden önce 1950 yılında ziyarete açılmış ülkenin en büyük açık hava müzesi.

Göreme' nin günümüzdeki yeni çehresi eski yapıların restorasyonuyla şekillenmiş. Butik oteller tarihin ve doğanın yapısına göre yapılırken betonlaşmadan uzak durulması göze çarpmıştır. 

ÜRGÜP

Nevşehir'in 20 km doğusunda olan Ürgüp Kapadokya Bölgesinin en önemli merkezlerindendir. Göreme'de olduğu gibi tarihsel süreç içerisinde çok sayıda isme sahip olmuştur. Bizans Döneminde Osiana (Assiana), Hagios Prokopios; Selçuklular Dönemi'nde Başhisar; Osmanlılar zamanında Burgut kalesi; Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren de Ürgüp adıyla anılmıştır.

Tarihçe

Volkanik orijinli jeolojik bir yapıya sahip olan Ürgüp, yağmur ve rüzgar erozyonunun meydana getirdiği ve peri bacası olarak tanımlanan ilginç doğal oluşumların sıkça ve tipik örneklerinin yoğun olarak yer aldığı bir bölgeye kurulmuştur. Vadi yamaçlarından akan yağmur sularının ve daha sonra rüzgarların aşındırması sonucu oluşan yarıklar arasında yükselen peri bacaları bu bölgeye has çok ilginç bir peyzaj görüntüsü oluşturmuştur.


AVANOS

Nevşehir'in 18 km kuzeyinde olan Avanos'un antik dönemdeki adı Venessa'dır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir. Kızılırmak'ın getirdiği kırmızı toprak ve milden elde edilen seramik çamuru, Avanoslu seramik sanatçılarının elinde şekil almaktadır.

Çömlekçilik:Avanos'ta da Hititler'den beri çarkla çanak-çömlek yapıldığı bilinmektedir.Bu el sanatı kavimden kavime,babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiştir. Avanos'un dağlarından ve Kızılırmak'ın eski yataklarından yumuşak ve yağlı kil topraklar elenir ve   iyice yoğurularak çamur haline getirilir.Çark adı verilen ve ayakla döndürülen tezgah üzerindeki çamurun maharetle şekillendirilmesiyle istenilen çanak yapılmış olur.İşlik denilen atölyelerde üretilen çanaklar önce güneşte,daha sonra da gölgede   kurutulduktan sonra,saman ve talaşla yakılan fırınlarda 800 dereceden başlayıp 1200 derece sıcaklık arasında özenle pişirilir.

UÇHİSAR 

Zirveye ulaşmak için yüzlerce basamak çıkmak zorunda kalsanız da  ‘buna değermiş’ deyip bulutlarla kucaklaşabileceğiniz Nevşehir Kapadokya’nın en yüksek noktası, en rüzgarlı yeri Uçhisar Kalesi! Özellikle de gün batımı yakınsa güneşin kızıllığına boyanan peri bacalarını ve vadiden yansıyan renk cümbüşünü kaçırmamanızı öneririz. Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes’in karlı başından tutun,  Hasan Dağı’na kadar tüm bölgeyi sere serpe gösterdiğinden olsa gerek, Uçhisar Kalesi’ne ‘Kapadokya’nın gözü’ de deniyor. Romalıların zulmünden kaçan ilk Hristiyanların hem gizlenme hem de savunma amacıyla kullandığı kale bu özelliğinden dolayı Selçuklular döneminde de gözetleme kulesi olarak da kullanılmış.

GÜVERCİNLİK VADİSİ 

Uçhisar- Göreme arasında uzanan Güvercinlik Vadisinin uzunluğu yaklaşık 4 km ve Kapadokya bölgesindeki en uzun ve en güzel vadilerden biridir. İki girişinden biri Uçhisar diğeri ise Göreme'dedir. Ortasından Vasıl deresinin aktığı ve ‘görmeden gitmeyin’ diyeceğimiz bir şelalenin bulunduğu vadi, adını insanların kayalara oyduğu güvercinlik yuvalarından almış. Bu oyuklarda beslenen güvercinlerin gübreleri bağlarda kullanılmış, yumurtalarından ise frekslerde kullanılan alçıların yapımında yararlanılmış.

ZEMİ VADİSİ 

Göreme’ nin doğusunda kalan ve Göreme Açık Hava Müzesi’ne kadar uzanan Zemi Vadisine Nevşehir – Ürgüp yolu üzerindeki Babacık’tan girdiğinizde 5600 metre yürüyorsunuz. Eğer baharda gittiyseniz kuşlar, kelebekler size bu yürüyüşte eşlik edecekler ve ağaçların dalından sarkan meyveleri yiyerek ilerleyeceksiniz.Sadece doğası değil, tarihiyle de görülmeye değer vadilerden olan Zemi Vadisi’nin içinde gizli saklı 4 kilise göreceksiniz. Bu kiliseler 10. Yüzyıla tarihlenen El- Nazar Kilisesi, 11. Yüzyıla tarihlenen Sarnıç Kilisesi, Saklı Kilise ve Görkündere Kilisesi. Göreme’nin farkını ortaya koyan ve kocaman dikitler gibi yükselen peribacaları, tünelleri ve Roma mezarlarıyla bu vadi görülmeye değer yapıtlardandır.

PAŞABAĞ VADİSİ

Avanos – Göreme yolunu takip edip Zelve dönüşünden girdiğinizde Paşabağ Vadisi’yle karşılaşacaksınız. Bu vadiye Rahipler veya Keşişler Vadisi de denmiş ve eski zamanlarda dünyadan el etek çeken insanların ibadet yeriymiş. Vadinin içinde yürürken mantar biçiminde birçok peribacası görecek ve genç yaşlı peribacası oluşum evrelerini birbiriyle kıyaslayarak izleyebileceksiniz. Keşişlerin neden burayı seçtiğini içinize dolan huzurdan anlayacak, ‘gelmekle çok iyi ettim’ diyeceksiniz. Paşabağ Vadisi bol bol fotoğraf çekebileceğiniz en iyi Kapadokya fonlarından biri. Ayrıca vadide ışıklı etkinlikler de yapılıyor. Denk geldiyseniz şanslısınız demektir.

GÜLLÜDERE VADİSİ 

Göreme’de gezilecek yerler arasında gün ışığının oyunuyla renk değiştiren peribacalarıyla ünlü Güllüdere vadisi, Göreme ile Çavuşin Köyü arasında kalıyor. Göreme’den girildiğinde Meskendir Vadisi’nden geçiyorsunuz. 4 km alana yayılmış Bozdağ eteklerindeki bu büyük vadi Kapadokya’nın en güzel trekking noktalarından biri. Burada da ağaçlardan sarkan meyveleri yiyerek yürüyebiliyor, tarihin dokunduğu kiliseleri ve keşiş hücrelerini gezebiliyorsunuz. Güllüdere Vadisi iki kola ayrılıyor ve Güllüdere  1olarak ayrılan kolda Yovakim – Anna Kilisesi ve Direkli (Sütunlu) Kilise yer alıyor. Güllüdere 2 ’de ise Ayvalı Kilise, Haçlı ve Üç Haçlı Kilise bulunuyor.

AŞK(BAĞLIDERE) VADİSİ 

Aşıklar Vadisi, Aşıklar Tepesi diye anılan vadide aşkı hissettiren bir çok şey var aslında. Özellikle peribacaları silindir gövdeleri, farklı renkleri ve değişik şapkalarıyla sanki ardı ardına dizilmiş şirinler gibi görünecek gözünüze. Yaklaşık 4900 metrelik bir parkura sahip bu vadide yeşile de doyacaksınız. Parkura Göreme – Avanos yolundan tabelaları izleyerek (bu parkurun dik bir eğimi olduğunu hatırlatalım) ya da Uçhisar – Göreme yolundan, halı mağazasının yanından girebilirsiniz.

KAPADOKYA' DA YAPILASI GEREKEN AKTİVİTELER 

-Yeraltı şehirlerini görün 

-Güllüdere Vadisi'nde dolunay yürüyüşü yapın

-Avanos'ta çömlek yapım atölyesini ziyaret edin 

-Galerie İkman' da fotoğraf molası 

-Güvercinlik Vadisi' nde doğa yürüyüşü yapın 

-Kızılçukur Vadisi'ne karşı kamp yapın 

-Gündoğumu yogası yapın 

-Balonların içinde kahvaltı 

-Kızılırmak'ta gondol turu yapın 

-Kayaların oyularak yapıldığı restoranlarda akşam yemeği yiyin 

-Şarap evlerinde şarap tadımı yapın 

-ATV safari, Göreme 

-Atlı safarilere katılın 

-Balon turu yapın 

-Cappadox Festivaline katılın 

-Bağ bozumuna katılın 

Saç müzesini ziyaret edin 

ADALYA HOLİDAY İLE  KAPADOKYA' DA BALAYI 

Gezip görenlerin bir kez daha geldiği Kapadokya aynı zamanda tam Anadolu'ya yakışır bir şekilde dünden bu güne tüm kültür değerlerini ve geleneklerini koruyup nesilden nesile aktarmaya devam ediyor. Güneşin doğuşuna farklı bir gözle bakmayı öğreten Kapadokya' da konaklamaksa tek kelimeyle apayrı bir deneyim. Kapadokya' da ki oteller yalnızca konaklama tesisi olmaktan çıkıp, doğanın bize sunduğu tüm güzellikler arasında huzurla uykuya dalmamızı sağlıyor. Eğer Kapadokya tatiliniz için henüz nerede kalacağınıza karar veremediyseniz Adalya Holiday yardımıyla sizler için özel olarak seçtiğimiz otellere göz atabilirsiniz.

KAPADOKYA MAĞARA OTELLERİ

Kapadokya mağara otellerinde konaklama tatilin  vazgeçilmezi olarak bilinmektedir. Dev bir kaya parçasının adeta dantel gibi oyularak işlendiği Kapadokya 'da konakladığınız yerin de en az bu coğrafya kadar özenli ve kusursuz olmasını istiyorsanız mağara otellerinde konaklamanızı öneriyoruz. Kapadokya otelleri arasında yer alan mağara odalarda şöminejakuzi gibi hizmetlerin yanı sıra odaların içinde sergilenen yöresel kıyafetler, tarihi eserler sizleri alıp yıllar öncesine götürecek. Tarihin gizli sayfalarının ultra modern hizmetlerle birleştiği mağara oteller, Kapadokya tatilinizin en özel dokunuşu olacak. Özellikle Kapadokya’da romantik bir tatil yapmak istiyorsanız Adalya Holiday mağara otelleri tam size göre bir tercih olacaktır.