Antik Likya Kaya Mezarları

Antik Likya Kaya Mezarları

Anadolu Mezar geleneği içerisinde önemli bir yeri olan Likya Kaya Mezarları günümüzde dahi hala önemli bir turizm merkezlerimizden bir tanesidir.M.Ö yıllarda dahi hüküm sürmüş Anadolu Uygarlıklarına ait kaya mezarları oldukça yaygındır.Antik çağda Pamphylia ile Karia olarak anılan ve günümüzde Antalya ile Dalaman çayı arasında kalan bölge Likya Uygarlığıdır.Antik Likya kaya mezarlarının en gösterişlileri bu bölgede yer almaktadır.

Türkiye'nin En gözde coğrafyalarından biri olan Akdeniz bölgesinde yer alan Likya kaya mezarları,Doğa ile eşsiz bir uyum içerisindedir.

Likya kaya mezarlarının çoğu adeta tapınak görünümündedir.Sarp dağların yamaçlarına yapılan ve ıssız yerlerde konumlanan kaya mezarları Likya mimarisinin ne kadar ihtişamlı olduğunun göstergesidir.Bölgeden yer alan kaya mezarlarının çoğu Büyük İskender 'den dahi eskidir.Özgürlüklerine düşkün olan Likya halkı geçmiş Anadolu medeniyetli arasında hep farklı olmuşlardır.Savaşçı bir halk olmalarından dolayı Roma İmparatorluğuna katılan son eyalet olmuşlardır.

Kaya mezarlarında birçok motif ve süsleme kullanılmıştır.Özellikle mezar girişinde sahibinin bilgilerini taşıyan mezarlarda genellikle mitolojik figürler kullanılmıştır.

Kiralık Villalarımızın çoğu Antik Likya Kaya Mezarlarına yakın konumda bulunmaktadır.Bu nedenle sizde tatilinizde bu tarih kokan yerleri ziyaret edebilir ve keşfedilmemiş güzellikleri inceleyebilirsiniz.

Adalya Holiday Likya Tarihi Bilgiler