Kaunos Antik Kral Mezarları

Kaunos antik kral mezarları


Kaunos antik kral mezarları Muğla ilimizin kiralık tatil beldesi olan dalyanda bulunmaktadır.
Kaunos'luların uzun yıllar yaşamış olduğu antik kent eski çağlarda önemli bir liman kentiydi.
köyceğiz gölünün oluşturmuş olduğu boğaz ile belde merkezine kadar denizden ulaşımı olan dalyan tarihi dokusu ile Muğla ilinin gözde turistik yerlerinden bir tanesidir.
kaunos antik kral mezarları yapımı uzun yıllar sürmüş tarihi bir yapıdır.
Büyük kral kaunos'un isteği üzerine adının ve uygarlığının uzun yıllar anılması için yaptırmış olduğu krallık lahitleridir.
Perslilerin istilası üzerine altılı grup kaya mezarları yarım kaldığı tahmin edilmekte olup savaşın uzun yıllar sürmesi ile tamamlanması uzun sürmüştür ve bittikten sonra sarp bir kayanın zirvesinde olan kral mezarları tarih öncesi imkanlar ile nasıl yapıldığı hala merak uyandırmaktadır.
Hangi aletler kullanılarak o kayaların dekoratif bir şekilde oyulduğu hiç bir zaman anlaşılamamış ve genel ziyaretciler için bir sır gibi kalmıştır.
ve kral mezarlarına sadece aynı anda tek bir kişinin ulaşabilmeside mezara bir tapınak havası vermek olduğu düşünülmektedir.
Dalyan coğrafyası ile düz bir arazi üzerine kurulmuş olup kral mezarlığının yüksek bir kayaya yapılmış olması kralın öldükten sonra bile kurmuş olduğu şehrini sonsuza kadar izleyebilmesi için yapıldığı düşünülmektedir.
Adalyaholiday dalyan ve kaunos kral mezarlığını çok önemsemiş olup turistik faaliyetlerini titizlik ile yürütmektedir. portföyünde bulundurduğu kiralık villa apart ve yazlıklar ile hem yerli hem yabancı turistlere hizmet etmektedir.
Ayrıca misafirlerine sunmuş olduğu ücretsiz tekne turları ile sizlere bu doğal güzelliği görme imkanı sağlamaktadır sizde dalyana gelerek enfes mavi yengeci tadıp iztuzu plajında aileniz ile birlikte unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.