MANAVGAT ORMAN YANGINI. YANGIN NASIL BAŞLADI?

MANAVGAT ORMAN YANGINI NEDEN BAŞLADI? MANAVGAT ORMAN YANGINI SABOTAJ MI KAZA MI?

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı yerde eş zamanlarda yangın meydana geldi. Yangının 4 ayrı noktada cereyan etmesi orman yangınının sabotaj olma iddaalarını güçlendirdi. Yangın şiddetli rüzgar nedeniyle hızla yayılarak yerleşim yerlerine kadar indi.

Yangına havadan ve karadan müdahaleler hızla sürüyor. Yangın Henüz kontrol altına alınmış değil. İtfaiye ekiplerinin yanı sıra vatandaşlar da yangını söndürme operasyonlarına destek veriyorlar.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan yazılı açıklamada;

Söndürme çalışmalarında 1 uçak, 1 İHA, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinesi, 960 personel ve 30 su ikmal aracının kullanıldığı ifade edilen açıklamada, "3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 1'i ağır 138 vatandaşımız etkilenmiştir. 58 vatandaşımızın tedavileri devam etmektedir." bilgisi verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye 19 ambulans, 6 UMKE ve 1 mobil komuta aracı sevk edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Antalya AFAD Müdürlüğünden 4 araç ve 14 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ayrıca Isparta, Burdur, Konya, Karaman, Mersin, Kocaeli ve İstanbul'dan Antalya Valiliği ile eşgüdüm halinde 19 arazöz, 17 itfaiye aracı ve 1 su tankeri bölgeye sevk edilmiştir.

Yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan evler tahliye edilmiştir. Yangın nedeniyle birçok ev, iş yeri, ahır, tarım arazisi, sera ve araç zarar görmüştür. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden 24 personel, 12 ekip halinde hasar tespit çalışmalarına başlamıştır."

Yangından etkilenen vatandaş sayısının 62 olduğu bildirildi. 3’ü yanık, 2’si kırık, 57’siyse dumana maruz kalma sebebiyle tedavi altına alındı. Manavgat Kent Merkezinde'ki Hastane tahliye edildi. 

Yangın Bölgesine Türk Kızılayı , umke gibi birçok kurtarma ekibi gönderildi. Vatandaşlar yakın illerden ve ilçelerden yardım tırları ile yangın bölgesine yardımlar ulaştırmaya devam etmekte.

MANAVGAT YANGININ YANI SIRA ÜLKEDE EŞ ZAMANLI BİRÇOK YANGIN MEYDANA GELMEKTE

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin sosyal medya hesabından yaptığı tablolu paylaşımda; Adana, Antalya, Muğla, Mersin ve Osmaniye başta olmak üzere, 21 ilde çıkan 63 yangının 42'sinin kontrol altına alındığı ve 21 yangının devam ettiği yer aldı. Bakan Pakdemirli saat 15:00 itibariyle yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş ve Adana Ceyhan'daki yangınların kontrol altına alındığını duyurdu

Yangın anında ulaşabileceğiniz acil numaralar:


Acil Telefon Numaraları
ACİL İLETİŞİM NUMARALARI
Acil Servis (Alo Ambulans)112
Orman Yangını177
Sağlık Danışma184