Simena Kale

Simena Kale

Simena Kalesi Antalya ilinin Demre ilçesine bağlı Kaleköy mevkinde bulunmaktadır.Doğal bir liman olma özelliği taşıyan Simena Kalesi günümüze kadar yıkılmadan kalabilen nadir kalelerden bir tanesidir.Kalede bulunan yazıtlardan kentin tarihinin M.Ö 4. yüzyıla kadar olduğu sanılmaktadır.
Orta çağ surlarının oluşturduğu iç kalede,kalıntıları halen mevcut olan bir tapınakla irtibatlı bir sto ada yer almıştır.Kale içinde doğal kaleye oyulmuş 7 oturma sırası ,le 300 kişilik bir antik tiyatro bulunmaktadır.Bu antik tiyatro likya kentleri arasında en küçük olanlarındandır.
Simena ören yerinin önemli özelliklerinden bir taneside aynı anda 3 devri görmenin mümkün olmasıdır.hamamda yer alan kitabede yer alan 'Aperlai Halkı' ile meclisi ile birliğin diğer şehirleri tarafından imparator Titus'a Armağan edilmiştir ibaresi bulunur.
Adalya Holiday sizler için Demre Bölgesindeki en uygun lüks villaları bir araya getirmektedir.Sizde Adalya holiday'dan Villa kiralayarak Hayalinizde Tatili en uygun fiyata yapabilirsiniz.