Dalyan İztuzu Plajı

Dalyan iztuzu plajı

Dalyan Muğla ilimizin ortaca ilçesinde bulunan tarihi ve turistik bir beldemizdir.

Beldemiz köyceğiz gölünün akdeniz'e döküldüğü yerde bulunur.

Dalyan kanalının denize döküldüğü yer dünyaca ünlü olan iztuzu plajı ile çevrilmiştir.

İztuzu plajı 5 km uzunlukta ince kum ile örtülmüş turistik bir plajımızdır.

Ayrıca iztuzu plajı sığ plajı ile Villa kiralayan misafirlerimiz içinde turistik bir destinasyondur.

Antik çağda önemli bir liman kenti olan kaunos depremlerden dolayı günümüzden deniz kenarından uzaklaşmıştır.

Dalyan merkezde bulunan kaunos kral mezarları sarp bir kayaya oyulmuş ve kıyıdan bir hayli yüksektedir.

kaunos antik kenti arkaik,klasik,helenistik,roma ve bizans dönemlerinde önemli bir liman kenti olup daha sonradan geçirdiği bir hayli yangından dolayı terk edilmiştir.

Kent'e geldiğinizde sizi karşılayan kaunos kral mezarlarının karşısında meşhur mavi yengeç lezzetini tadabilir ve köyceğiz gölüne has balıklar ile keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz ayrıca dalyan merkezde yer alan tekneler ile iztuzu plajına ulaşım sağlayabilir ve sazlıkların arasından geçerek iztuzu plajına ulaşabilirsiniz.

Mitolojiye göre miletos'un ikiz çocuklarından birisi olan kaunos tarafından kayra ve likya sınırları arasında kurulmuştur.

Filmlere konu olan tarihi dokusu ile Cüneyt Arkın'ın bir çok anadolu öykülü filmlerinde kaunos kral mezarları ve dalyan boğazı çekimler için kullanılmıştır.

Dalaman hava limanına 15 km mesafede bulunan iztuzu plajı tatilini kiralık villada geçirmek isteyen misafirlerimiz için görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Ayrıca dalyana geldiğiniz zaman köyceğiz kaplıcalarını mutlaka deneyimlemelisiniz.

Adalyaholiday olarak dalyan ve iztuzu plajı yakınlarında bulunan bir çok kiralık çocuk havuzlu ,ısıtmalı havuzlu, balayı villalarımız ile sizlere 3 yıldır hizmet vermekteyiz sizde erken rezervasyon ile bir sonraki tatilinizi dalyanda geçirebilir ve bu doğa harikasını keşfedebilirsiniz.

Adalyaholiday yazlık kiralık tatil villaları